Hlas ticha - Dalibor Vajnar - obrazy/texty
předešlý obraz další obraz

Citadela

"Citadelo, vystavím tě v srdci člověka." (A. de Saint-Exupéry, Citadela)

Dnes je 31. července 2014, Antoine… Už sedmdesát roků jsme se neviděli. Přesto však - co je sedmdesát roků proti tisícům let, po které se známe? A co je smrt těla proti věčnosti?
Toho dne jste prostě… zmizel. Jak a proč, to se z nás - nyní právě živých - nikdo nedozví. Zbyly jen trosky letounu na mořském dně u Marseille a nedaleko i náramek s Vaším jménem. Tak jako odložené okovy. Jako pouta, která jste ze sebe setřásl spolu s tělem, abyste se vydal do věčného Ticha. Jako Malý princ.
A povězte, Antoine - když jste naposledy zvedal do vzduchu svůj průzkumný Lightning, který sice nepocházel z vaší oblíbené doby leteckých dobrodruhů, kdy start vůbec nemusel znamenat také jistotu přistání, ale přesto byl tenhle moderní neozbrojený dvoumotorák svědkem odvahy projevené před nepřítelem a před sebou - na co jste myslel?
Protože, vy jste již plány neměl, Antoine…
Již dávno jste se stal Citadelou, jejíž řeči je nesnadné porozumět. Řeči Ticha. Směnil jste se za ni a již nebylo, kam směřovat. Protože jste nalezl.
Děkuji, Antoine.
A dovolte, abych Vás požádal o jedno - bude-li třeba, abychom jednoho dne opět oblékli šat lidského těla, zanechejte mi, prosím, znamení své přítomnosti. A sejdeme se pak na druhém svahu hory…
Tak leťte dál, drahý příteli.

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry
29. června 1900 Lyon - 31. července 1944
Nezvěstný z průzkumné mise v letounu Lockheed P-38 F-5B Lightning nad jižní Francií. Dne 31. 7. 1944 v 8.45 odstartoval z korsického letiště Borgo a již se nevrátil. V roce 2000 byly trosky jeho letounu objeveny na dně Středozemního moře poblíž Marseille. Skutečná příčina jeho pádu je neznámá.

„Budu vypadat, jako mrtvý, ale nebude to pravda.“ (A. de Saint-Exupéry, Malý princ)

Citadela
© 2001 - 2018 Dalibor Vajnar * tvorba stránek Petr Peti
Veřejné publikování libovolných částí těchto stránek je povoleno jen s písemným souhlasem Dalibora Vajnara. Všechna práva vyhrazena.