Hlas ticha - Dalibor Vajnar - obrazy/texty

videoMatrix, větší nápověda, než si myslíte


Vloženo: 30. 06. 2013 v 10:30
Trilogie Matrix je již pro mnohé dílem zapadaným prachem. Bratři Wachowští ovšem do ní - především však do první části - vložili mnoho filozofických myšlenek, dost na to, aby film jakousi opisnou formou dokázal přiblížit existenci našeho světa z hlediska mentalismu. V této ukázce se podíváme na samotný závěr prvního dílu, kdy Neo prochází symbolickou mystickou smrtí a procitá ke klidnému zření. Vše (v čase ukázky 1:37) najednou vidí v pravé podobě, totiž jako neustále měnící se informace. Tak, jako při duchovním probuzení zažíváme svět jako projev v Mysli, jako myšlenku...

odkaz na video

Co je realita?


Vloženo: 30. 06. 2013 v 11:30
Opět Matrix. Scéna, kde je Neo konfrontován s iluzí reality. Morpheus mu pokládá otázku: "Co je realita? Jak jí definuješ? Pokud jsou to věci, které můžeš ohmata, očichat, ochutnat nebo je vidíš, tak jsou to jen elektrické impulsy interpretované tvým mozkem." Žiješ ve světě snů, Neo. Náš "svět" samozřejmě není projekcí, kterou nám předkládají stroje, existujeme však v podobně "zkonstruovaném" světě. Světě nám všem společném, který si individuálně upravujeme. Žijeme ve světě mentálním. A poznat tuto skutečnost může jen ten, kdo za tímto poznáním kráčí.

odkaz na video

Malý Buddha - probuzení


Vloženo: 30. 06. 2013 v 11:30
Téměř zapomenutý a nedoceněný film - a přitom obsahující tolik náznaků... Část, kde Gautama Siddhárta dosahuje prozření poté, co překonal překážky v podobě svodů a nástrah vlastního ega. Nakonec překonal i iluzi vlastního jáství.

odkaz na video

Lžíce zde není


Vloženo: 03. 07. 2013 v 10:03
Nepokoušej se ohnout tu lžíci myšlenkami, nejde to. Pouze když realizuješ pravdu, pochopíš, že se neohýbá lžíce, ale Ty.

odkaz na video

Hledání


Vloženo: 03. 07. 2013 v 23:03
"Něco víš, ale neumíš to vysvětlit. Jen to cítíš..."  Tato Morpheova slova dobře vystihují počátky cesty každého, kdo hledá pravdu skrytou za naší "realitou". Tušení něčeho v pozadí, něčeho, co nás neodolatelně láká a nutí nás, abychom to poznali...

odkaz na video

Velmi prázdné, velmi krásné


Vloženo: 03. 07. 2013 v 23:03
Povšimněte si slov lamy Norbu: "Velmi prázdné, velmi krásné." Mluví o místnosti, stejně tak ale jeho slova platí o mysli. A jen ten, kdo zažil nádheru této prázdnoty, pochopí...

odkaz na video

Forma a obsah


Vloženo: 03. 07. 2013 v 23:03
O změnách formy a neměnnosti Mysli pojednává tato pasáž z Malého Buddhy.

odkaz na video

Hledám svobodu


Vloženo: 03. 07. 2013 v 23:03
Co je svoboda? Našlo by se jistě mnoho definic, z duchovního hlediska je však svobodou nepřítomnost tužeb, vazeb, sklonů, chtění, zloby, strachu a všech atributů ega. To vede k osvobození z koloběhu opětovného uplatňování těchto atributů v nových formách, reinkarnacích. Je skutečně obtížné, dospět do tohoto bodu rozhodnutí. Je to však také velkým požehnáním.

odkaz na video

Meditace


Vloženo: 03. 07. 2013 v 23:03
Lama Norbu vysvětluje velmi výstižně meditaci. Meditovat se dá vždy a všude.

odkaz na video

Nalezení střední cesty


Vloženo: 03. 07. 2013 v 23:03
"Když tu strunu napneš moc, praskne. Když jí necháš volnou, nebude hrát." Každý musí najít tu správnou polohu pro svojí cestu, tak jako Siddhárta Gautama.

odkaz na video
© 2001 - 2019 Dalibor Vajnar * tvorba stránek Petr Peti
Veřejné publikování libovolných částí těchto stránek je povoleno jen s písemným souhlasem Dalibora Vajnara. Všechna práva vyhrazena.